Hatim Nedir

hatim nedir, hatim nasıl indirilir, Hatim indirmek nedir

HATİM NEDİR??
Kelime manası itibariyle hatim,mühürlemek,sona erdirmek ve bitirmek anlamlarına gelmektedir..Terim manası ise Kur’an-ı Kerim’i başından sonuna kadar okuyup bitirmek demektir.Bir kimsenin Kur’an-ı Kerim-i hatmetmesi demek,Kur’an’daki 114 surenin tamamını okuyup bitirmesidemektir..Hatim,Kur’an-ı yüzünden okumak suretiyle yapılabileceği gibi ezberden okumakla da yapılabilir.
HATİM ADABI
Kur!an, okunsun,anlaşılsın ve hayata hayat olsun diye indirilmiştir.Dolayısıyla önce onu güzel bir şekilde okumalıyız.Biz bu güzel okumaya Kur’ani ifadesiyle “tertil” diyoruz.Yani,harflerin çıkışlarını iyi yaparak,acele etmeden,kelimeleri yutmadan,telaffuzları bozmadan tane tane okumalıyız.Hatmi bitireceğim diye hızlı hızlı okumak,tecvidine,harflerin mahrecine,ayetlerin manasına dikkat etmeden yapılan bir okuyuş,hedeflenen,istenilen bir okuyuş değildir.
İkinci olarak,Kur’an-ı hüzünle okumalıyız.Bu husus,bizzat hz.Peygamber (S:A:V.) Efendimizin tavsiyesidir.Yine Efendimiz (S:A:V.) ‘in tavsiyelerinden biri de ,Kur’an okurken ağlamaya çalışmaktır.
Üçüncü olarak,anlamak için Kur’an-ı Kerim’in mealine bakmalı,hatta tefsirine yakın mealleri tercih etmeliyiz.
Dördüncü olarak Kur’an-ı hayatımıza gelmiş ve hiç gitmeyecek bir misafir gibi ağarlamalıyız.Yani yaşarken Kur’an’a göre yaşamaya çalışmalıyız..
TV-CD-KASETTEN HATMİ DİNLEMEK HATİM SAYILIR MI ??
Sayılmaz.Okunan Kur’an-ı dinlemekle , gözle takip etmekle hatim etmiş olmazsınız,hatim dinleme sevabı elde etmiş olursunuz.Hatim etmiş olabilmek için mutlaka dilin dönmesi yani Kur’an-ı okumanız gerekmektedir..
KURAN MEALİ OKUMAKLA HATİM OLUR MU??
Olmaz..Kur’an’ın aslından okunup hatmedilmesi gerekir.Bu durumda sadece meal okumuş olursunuz.Elbette bununda sevabı vardır fakat hatim sevabı elde etmiş olmazsınız
MUKABELE
Kelime manası olarak karşılaştırma ,yüzleştirme,karşılık verme,aralarında ki farkı ortaya çıkarmak için metinleri mukayese etme anlamına gelmektedir.Terim olarak ise Ramazan ayında hafızların cemaat huzurunda Kur’an okumaları demektir..
MUKABELE EFENDİMİZ (S.A.V.) İLE CEBRAİL (A.S) ‘IN AMELİDİR..
Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim-i mukabele tarzında tilavet etmek ve yapılan tilaveti takip etmek Hz. Rasulullah (s.a.v.) ve Hz. Cebrail (a.s.) ‘ın emelinden ;Allah Rasulünün sünnetindendir.
“Mukabele”, Kur’an tarihi ile ilgili bir terimdir.Cibril (a.s)’ınher sene Ramazan ayında gelip Kur’an-ı Hz. Peygamber (s.a.v.) ile karşılıklı müzakere etmelerini,birbirlerine okumalarını ifade eder.
Kur’an’ın Allah tarafından indirildiği şekilde muhafazası,ayet ve surelerin tertibinin doğru olarak tesbiti ve bunun kontrolü için Cibril (A:S) her sene Ramazan ayında ,bir rivayete göre Ramazan ayının her gecesinde,Hz. Peygamber (S:A:V.)’e gelirdi.Hz.Peygamber (S:A:V.) Kur’an ayetlerini Cibril’e okurdu.Buna “arz” denir.Aynı ayetleri,mukayese için,bir de Cibril (A.S.) okurdu ki bunada “mukabele” denir.
“Mukabele”,Kur’an’ın yazılması ve hafızlar tarafından ezberlenmesi dışında her sene tekrarlanan üçüncü ve önemli bir “koruma garantisi”niteliği taşımaktadır.
Aslı,Cibril (A:S)’ın Kur’an’ı Hz. Peygamber (S.A.V.)’e ,doğru tesbiti ve korunması için,okuması olan “mukabele”, müslümanlar arasında köklü bir gelenek halinde günümüze kadar gelmiştir..Bu gelenek bugün de bütün canlılığıyla sürdürülmektedir.Kur’an okuma bilsin,bilmesin,müslümanlar dinlemek suretiyle huzur bulmakta ve sevap ummakta;okuyan hafızlar,özellikle Kur’an ezberlemeye çalışan genç Kur’an kursu öğrencileri de cemaat huzurunda okuyarak egzersiz yapmış olmaktadırlar.Mukabele suretiyle Kur’an okuyup dinlemenin başkalarını Kur’an okumaya teşvik etmesi,okuyan ve dinleyenler üzerinde ruhi bir sukûnet meydana getirmesi,sevap kazandırması gibi birçok faydası vardır.Ancak para karşılığında okumak ve okutmak caiz değildir…

Bir önceki yazımız olan Dört Tarafım Yalan Şarkı Sözü başlıklı makalemizde Dört Tarafım Yalan Şarkı Sözü, rap sözleri amatör ve sagopa şarkı sözü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , ,