MHP’den sürpriz açıklama

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından, MHP’de belirgin bir siyasi jargon değişikliği oldu. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin konuşmalarında hep “okyanus ötesi” dediği Cemaatten, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, “hizmet hareketi” olarak bahsetti.

Türkeş yaptığı yazılı açıklamada “Hizmet Hareketi’nin günah keçisi ilan edildiğini” söyledi.

Yürütülen operasyonu “talan ve yağma hareketlerinin üzerine bugünden itibaren kararlılıkla gidileceğinin açık işareti” olarak nitelendiren Türkeş, “AKP’nin partizan medyası ve unsurları dün sabah saatlerinden itibaren şimdilik “potansiyel suçlu” olan şahısları aklama teşebbüsündedir. Bu güruh, özellikle Hizmet Hareketi’ni günah keçisi ilân etmek suretiyle, soygunu ve içine düşülen ahlâkî zafiyeti küçümsemek istemektedir. Bu son derece çirkin ve basit bir kamuflaj arayışının ifadesidir” ifadesini kullandı.
Türkeş açıklamasında şöyle dedi:

“Partimiz; sokaktaki vatandaşın ekmeğine ve emeğine kast eden yolsuzların tespit edilip, gerekli adlî işlemlere tabi tutulmalarına açıkça destek vermektedir. Türk vatandaşlarının ileride hayırla yâd edecekleri bu operasyonun yılmaz takipçilerine Milliyetçi Hareket Partisi sahip çıkmaktadır.”

BAHÇELİ MHP KONGRESİNDE “OKYANUS ÖTESİ” DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 4 Kasım 2012 MHP Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Okyanus ötesine tutunmadan iktidar olacağız” demişti.
Bahçeli, geçtiğimiz Eylül ayında Elazığ’da gerçekleştirdiği mitingde de, “Türk milleti, senaryosu okyanus ötesinde yazılan kandil çetesi, Peşmerge ve sözde aydınların olduğu karanlık bir senaryonun hedefindedir” demişti.

MHP’DEKİ KASET SKANDALININ ARDINDAN GÜLEN, BAHÇELİ’Yİ DAVA ETMİŞTİ

2011 yerel seçimleri öncesinde MHP’de yaşanan kaset istifalarının ardından da yaptığı açıklamalarda Bahçeli, “okyanus ötesi” ifadesini sıkça kullanmıştı. MHP Lideri o dönemde “MHP, okyanus ötesi güçlerin hedefindedir” demişti.
Bahçeli’nin MHP’de yaşanan kaset skandalının adresi olarak “okyanus ötesi” diyerek Fetullah Gülen’i ve cemaatini işaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aleyhine Gülen’in avukatları tarafından dava açılmıştı.

Bir önceki yazımız olan Validen izin almışlar isim vermemişler başlıklı makalemizde isim vermemişler ve Validen izin almışlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ,