Mısır’da Muhammed Mahmud olaylarının 2’nci yıl dönümü

Mısır’da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Muhammed Mahmud olaylarının 2’nci yılı dolayısıyla 19 Kasım Salı günü düzenlenecek gösterilere katılmayacaklarını açıkladı.

AA muhabirine konuşan İttifak liderlerinden Ali Hafaci, Muhammed Mahmud olaylarının 2’nci yılında Tahrir Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan gösterilere, Mısır medyasında yer alan, “İhvan, salı günü uluslararası kuruluşların desteğiyle Mısır’ı ateşe verecek” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını kanıtlamak amacıyla katılmayacaklarını belirtti.

Hafaci, salı günü Kubbe Sarayı’na doğru yürüyüşe geçeceklerini belirterek, “Darbecilerin talimatlarıyla hareket eden medyanın, devrim ve devrimcilerin imajını karalamak için bize yönelttiği ‘ülkeyi yakıp yıkmak, şiddet olaylarına sebep olmak’ gibi iddiaları çürütmek için Tahrir’deki gösterilerden uzak duracağız” ifadesini kullandı.

Mısır’da, 19 Kasım 2011’de, devrik ldier Hüsnü Mübarek’ten sonra yönetimi elinde bulunduran askeri konseyin yetkilerini sivil yönetime bırakması için başlatılan gösteriler sırasında Muhammed Mahmud Caddesi’nde yaşanan olaylarda çok sayıda kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Mısır’daki gençlik konseyleri, dönemin Genelkurmay Başkanı Muhammed Hüseyin Tantavi’nin olaylardan sorumlu olduğunu ve yargılanmasını talep etmişti.

Bir önceki yazımız olan Marmara Üniversitesi'nde gerginlik başlıklı makalemizde gerginlik, marmara ve üniversite hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,