Türk hacılardan acı haber var

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mekke’de basın toplantısı düzenledi.

Görmez, “Gelecek yıl bir aksilik ve kota indirimi olmazsa, tüm bu adaylarımızı Hacca getirmek istiyoruz” dedi.

Görmez bir de acı haber verdi: Kutsal topraklarda 18 hacı hayatını kaybetti.

Mekke’de Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Görmez şöyle konuştu:

İSLAM DÜNYASINDA AKAN KAN

“Buruk bir hac dönemi geçiriyoruz. İslam dünyasında akan kan Müslüman dünyasında hüzün meydana getirmektedir. Haccı iç içe geçmiş 5 yöne yolculuk sayarım. Birincisi kalbimize yaptığımız yolculuktur. Bir gönül yolculuğu bir iç yolculuktur. İkincisi her Müminin ahirete yaptığı bir yolculuktur ki ihram kefen olur o zaman. Üçüncüsü kardeşlerimize yolculuktur. Mümin kardeşlerimizle buluşuruz.

Dördüncüsü tarihimize bir yolculuktur, geçmişimize bir yolculuktur. Keşke o tarihin bugün bütün izlerini görebilseydik. Keşke bu topraklar bir tarihsizleştirme çalışmasına maruz kalmamış olsaydı. Tüm izler burada yaşasaydı. Bu da bizi üzen bir durumdur. Beşincisi de Kabe’nin sahibine yaptığımız yolculuktur. Bu beş amaç gerçekleşmezse hac sadece Suudi Arabistan’a yapılmış turistik bir yolculuğa dönüşür.

Yaptığımız çalışmalarla hac ibadetinin ruhunu yakalamaya yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. Tüm gayretimiz bununla ilgilidir. Hazreti İbrahim’in bir ümmetin temelini nasıl attığını, İbrahim Peygamberin dualarının kıyamete kadar nasıl baki kalacağını burada görüyoruz. İbrahim Peygamber bütün medeniyetlere gitti ama hiç birine dinini kabul ettirmedi. Ama Allah ona öyle bir güzellik verdi ki, kıyamete kadar çağrısını baki kıldı.

HERKES HACCA GETİRMEK İSTİYORUZ

Gurbetçi hacılarımızla yaklaşık 70 bin hacı adayımız kutsal topraklarda. Bugün itibariyle tüm hacılarımız Mekke’dedir. Medine’de hacımız kalmamıştır. 3460 diyanet personeli bu hacı adaylarımıza hizmet verebilmek için seferberdir. Hacı adaylarımıza ‘Rahmanın misafiri’ oldukları bilinci içerisinde hizmet ediyoruz. Hacı adaylarımızın hac esnasında kaybolmaması, kaybolan hacı adaylarımızın hızlı bir şekilde bulunması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Sadece 140 personelimiz ellerinde bayraklarla yol gösterme hizmeti veriyor. Sırada bekleyen hacı adayımız 1 milyonun üzerinde. Bu güne kadar iki gruba vaadimiz var. 1. grup kota sebebi ile gelemeyen hacı adaylarımız var. Bu grupta 14 bin 800 adayımız gelemedi. Bu kardeşlerimizi, verdiğimiz sözü tutarak, gelecek yıl onları Hacca getireceğiz İnşallah. 7 yıl üst üste başvuran adaylarımızı kurasız getirme sözümüz var. Bu sayı 76 bin140. Bunun üzerine 14 bin 800 adayımız daha eklendi. Gelecek yıl bir aksilik ve kota indirimi olmazsa, tüm bu adaylarımızı Hacca getirmek istiyoruz.”

HAC ZİYARETİNDE 18 HACIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Mekke’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, hac ziyareti sırasında bu yıl 18 Türk hacının hayatını kaybettiğini söyledi. Görmez, “Hacılarımızdan biri trafik kazası ile hayatını kaybetti diğerleri ise kalp yetmezliği ve kalp krizinden vefat etti. Ailelerini taziye için aradığımda onların beni teskin etmeye çalıştığını gördüm. Bu onların yüreğindeki kabe sevgisinin bir boyutun gösterdi.”

 

Alıntı haber

Bir önceki yazımız olan Yaşadıkları cehennemi böyle anlattılar başlıklı makalemizde anlattılar, böyle ve cehennemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,